Igrzyska Paraolimpijskie w Tokyo dostarczyły niezwykłych i niezapomnianych emocji kibicom lekkiej atletyki w małopolsce. Start zawodników reprezentujących małopolskie kluby, START Tarnów i AZS AWF Kraków, zakończył się ogromnym sukcesem i zdobyciem aż trzech medali.
Dwa medale wywalczyła Róża Kozakowska. Zawodniczka START Tarnów była bezkonkurencyjna w konkursie rzutu maczugą w klasie F32 (porażenia czterokończynowe), gdzie zdobyła złoty medal uzyskując w najlepszej próbie wynik 28.74m czym ustanowiła Rekord Świata. Tarnowska zawodniczka oprócz złotego medalu w maczudze wywalczyła także srebrny medal w konkursie pchnięcia kulą, gdzie pomimo wyniku lepszego od Rekordu Świata w jednej z prób (7.37m) musiała uznać wyższość rywalki z Ukrainy, która w najlepszej próbie uzyskała 7.61m.
Srebrny medal w biegu na 100m w klasie T47 (amputacje kończyn górnych) wywalczył kolejny z tarnowskich para lekkoatletów Michał Derus. Zawodnik TZSN START Tarnów w finale swojego biegu uzyskał czas 10.61 sek. czym ustanowił nowy Rekord Europy. Wygrał brazylijczyk Ferreira który na mecie był szybszy o zaledwie 0.08 sek. (10.53)!!!
Bardzo udany start na stadionie olimpijskim w Tokyo zaliczyła Joanna Mazur. Mistrzyni Świata z 2017 roku wraz ze swoim przewodnikiem i trenerem Michałem Stawickim swój koronny dystans 1500m pokonali w czasie 4:48.74 czym ustanowili nowy Rekord Europy. Niestety wynik ten pozwolił im na zajęcie najbardziej niewdzięcznego 4 miejsca ze startą niewiele ponad 3 sekund do brązowego medalu.
Anna Trener-Wierciak, reprezentująca na codzień KS AZS AWF Kraków broniła w Tokyo brązowego medalu wywalczonego przed pięcioma laty na Igrzyskach w Rio de Jneiro w konkursie skoku w dal. Jedyna reprezentantka klubu ze stolicy małopolski w swojej najlepszej próbie uzyskała wynik 4.33m co dało jej 5 miejsce w konkursie skoku w dal w klasie T38.
Tak rewelacyjne starty i bogaty dorobek medalowy zawodników małopolskich klubów jest podsumowaniem ciężkich pięcioletnich przygotowań. Igrzyska to marzenie każdego zawodnika, a zdobycie medalu to spełnienie marzenia sportowego.
Największym zaskoczeniem w Japonii była dla nas zmienność pogody i panujące temperatury, ale w krajach śródziemnomorskich jest to normalne. Od strony sportowej najbardziej zaskoczył nas bardzo wysoki poziom sportowy Igrzysk, gdzie w konkurencjach Lekkoatletycznych padło ok. 60% Rekordów Świata. Często wyniki powyżej Rekordu Świata uzyskiwali wszyscy medaliści w finale danej konkurencji.
Jesteśmy bardzo dumni z medali zdobytych w Tokio i celebrujemy sukcesy jednocześnie myśląc już o kolejnych Igrzyskach które odbędą się w 2024 roku w Paryżu.
Zdjęcia Bartłomiej Zborowki, Adrian Stykowski/ Polski komitet Paraolimpijski
Tekst/ Bartłomiej Tott